Edvin, Einar ja Elmeri Altian sopimuslajikkeiksi

27.12.2012

Borealin monitahoiset ohrat Edvin, Einar ja Elmeri ovat hyväksytty Altia Oyj:n tärkkelysohran sopimuslajikkeiksi.

– Kaikki kolme ovat aiemmin olleet ns. esilistalla ja niistä on jo muutama vuosi tehty tärkkiohrasopimuksia. Nyt ne on nostettu varsinaiselle listalle suositeltavien lajikkeiden joukkoon, kertoo ostokategorian päällikkö Kari Kiltilä Altialta.

Lajikkeiden listalle pääsyyn vaikuttaa niiden laatuominaisuudet tärkkelystuotannon kannalta, joten esimerkiksi korkea tärkkelyspitoisuus sekä riittävän suuri jyväkoko ovat olennaisia laatukriteereitä.  Laadullisten ominaisuuksien lisäksi myös lajikkeiden viljelylaajuus vaikuttaa osaltaan listalle pääsyyn.

Sekä Edvin, Einar että Elmeri ovat olleet siemenkaupassa muutaman vuoden. Hyvien viljely- ja laatuominaisuuksiensa ansiosta ne ovatkin nopeasti nousseet viljellyimpien monitahoisten ohralajikkeiden joukkoon.

Uusimmista Borealin lajikkeista myös mallasohraksi hyväksytyt Harbinger ja Fairytale ovat nykyisin Altian tärkkelysohralistalla.

Tutustu ohralajikkeisiin.