Poikkeuksellista laatumallasta tuottavat erikoismallasohrat RepekkaBOR ja VipekkaBOR ovat saaneet mallasteollisuudessa hyvän vastaanoton, ja niiden viljelyalaa halutaan lisätä. Myös viljelijät ovat arvostaneet Pekka-ohrien menestymistä etenkin haasteellisten kasvukausien oloissa.
RepekkaBOR ja VipekkaBOR ovat erikoismallasohria, jotka on kehitetty yhteistyössä Viking Maltin ja Borealin kesken. Lajikkeisiin on yhdistetty hyvät viljelyominaisuudet ja Viking Maltin kaipaamat erityisominaisuudet. Erikoismallasohrille tyypillisesti Repekan ja Vipekan laatuprofiilit eroavat perusmallasohrista valkuaispitoisuuden ja erityisesti prosessilaadun suhteen.
Sekä Repekasta että Vipekasta on kertynyt viljelykokemuksia useamman vuoden ajalta. Viljelijät ovat arvostaneet lajikkeiden menestymistä etenkin haasteellisten kasvukausien oloissa. Repekan ja Vipekan korsi on poikkeuksellisen luja, ja viljelijät ovat kertoneet arvostavansa molempien lajikkeiden hyvää taudinkestävyyttä. Lisätypen tarve on arvioitava kasvukauden olosuhteiden mukaan, ja puinnin ajoituksen kanssa on hyvä olla tarkkana.
Repekka on pohjoisiin kasvuoloihin jalostettu erikoismallasohra, jossa yhdistyy aikaisuus ja hyvä sato. Kasvuajaltaan se on aikaisempi kuin yksikään perusmallasohrista. Satotasoltaan Repekka yltää perusmallasohrien valtalajikkeen Harbingerin tasolle. Jyväkoko, hehtolitrapaino ja täysjyväpitoisuus ovat hyväksyttävällä tasolla.
Vipekka on Repekkaa hieman myöhäisempi ja satoisampi. Kasvuaika on samaa luokkaa kuin valtaosalla perusmallasohrista. Vipekalla on Repekkaa suurempi jyväkoko sekä täysjyväpitoisuus.
Erikoismallasohrien viljelysopimukset tekee Viking Malt ja siemenet myy Boreal Kasvinjalostus.
Lisätietoja: Hankintapäällikkö Christian Tallskog, Viking Malt, p. 050 32 82 979 ja tuotantopäällikkö Jaakko Haarala, Boreal Kasvinjalostus, p. 0400 665 063
Huolellisesti valittu jakeluverkostomme kattaa koko maan. Suomessa on yli 400 Borealin lajikkeiden siementä toimittavaa myyntipistettä.Tutustu yhteistyökumppaneidemme edustuslajikkeisiin!
Boreal Kasvinjalostus aloitti kevään kylvöt tänään Liedossa ja Jokioisissa.🌱Kevätkylvöisten koeruutujen kylvömäärä Borealin koekenttätoiminnan pelloilla on tänä vuonna yhteensä noin 32 000 kpl, joten vielä on edessä useampi kylvöpäivä🤠 #rakkaudestalajikkeisiin #kylväkotimaista #borealkasvinjalostus
Boreal Kasvinjalostus onnittelee 20-vuotiasta Kasvuohjelmaa!🌾🥳 #kasvuohjelma #kylväkotimaista #hankkija
Nestor BOR – huippusatoisa myös haastavissa olosuhteissa!🌾Se on aikainen tähti myöhäisten kaurojen joukossa.🤩Tämä satoisa kaura päihittää jopa monet myöhäisemmät kilpailijansa, ja sen todellinen valttikortti on erinomainen menestyminen kuivissa kasvuolosuhteissa.💪 #rakkaudestalajikkeisiin #kylväkotimaista
LuukasBOR🌾Aikaista satoa lujassa korressa💪 Hyvin satoisa ja aikainen kauralajike. Lujakortisuus ja hyvä laatu takaavat monipuoliset käyttömahdollisuudet teollisuudessa, viennissä ja tiloilla🤠#rakkaudestalajikkeisiin #kylväkotimaista #kaura