Uusi ohralajike BOR Reino nostaa monitahoisen ohran satomäärät uudelle tasolle. BOR Reino on jopa 16 % satoisampi kuin virallisten lajikekokeiden mittarilajike Kaarle ja 6 % satoisampi kuin mikään muu lajikelistalla oleva monitahoinen ohralajike. Huipputasoisen jalostustyön tulokset ovat tulossa myyntiin syksyllä 2025.
BOR Reino on myöhäinen monitahoinen ohralajike, joka yhdistää poikkeuksellisen korkean sadontuottokyvyn erinomaisiin viljelyominaisuuksiin.
– Hyvä ja laaja-alainen taudinkestävyys selittää lajikkeen myöhäisyyttä, kertoo Reino-lajikkeen jalostamisesta vastannut Mika Isolahti Borealilta.
Lajikkeella on vahva korsi ja se menestyy vaihtelevissakin kasvuolosuhteissa. Reinolla on hyvä taudinkestävyys, hyvä hehtolitran paino, korkea täysjyväaste ja sen tärkkelyspitoisuus on monitahoisten lajikkeiden korkein. Lisäksi Reinolla on erittäin hyvä typenottokyky, vaikka valkuaispitoisuus onkin korkeasatoiselle lajikkeelle tyypillisesti alhainen.
– Sanoisin, että kaikista helpoin tapa nostaa monitahoisen ohran satotasoa, on ottaa BOR Reino käyttöön, Isolahti toteaa.
BOR Reino on jalostettu hyödyntämällä kehittynyttä genomista valintaa. Genetiikan ja kenttähavaintojen pohjalta rakennettiin matemaattisia malleja, joiden avulla valittiin risteytyslinjat, jotka periyttävät korkeaa satoisuutta ja hyvä tautikestävyyttä. Tulos on lajike, jossa yhdistyvät poikkeuksellisen onnistuneesti sadontuotto ja viljelyvarmuus.
– Reino erottui heti edukseen muista lajikkeista jo varhaisissa kenttäkokeissa. Meidän omissa jalostajankokeissa sen tulokset olivat niin selviä, ettei sen valinnasta virallisiin kokeisiin ollut epäilystäkään.
Nimensä BOR Reino on saanut Borealin pitkäaikaisen, nyt jo eläköityneen, ohranjalostajan Reino Aikasalon mukaan.
– Kun Reino jäi eläkkeelle, niin päätin että vielä joku päivä nimetään lajike hänen mukaansa. Piti vain odottaa, että on riittävän hyvä lajike nimettäväksi arvostetun kollegan mukaan.
Huolellisesti valittu jakeluverkostomme kattaa koko maan. Suomessa on yli 400 Borealin lajikkeiden siementä toimittavaa myyntipistettä.Tutustu yhteistyökumppaneidemme edustuslajikkeisiin!
✨ARVONTA – VOITA LIPUT KONEAGRIAAN✨Vuoden tärkein maa- ja metsätalousalan ammattitapahtuma KoneAgria järjestetään jälleen Tampereella 9.-11.10.2025.Olemme mukana C-alueella osastolla C119.Tule paikalle moikkaamaan Borealin asiantuntijoita ja keskustelemaan kuluneesta kasvukaudesta sekä kevään lajikevalinnoista!🌱Arvomme kahdelle voittajalle messupaketin, joka sisältää* 2 pääsylippua KoneAgriaan* 2 Boreal mukiaNäin osallistut: 👉🏼 Seuraa tätä tiliä👉🏼 Tykkää tästä julkaisusta👉🏼 Tägää kommentteihin kenet ottaisit mukaan messuille. Jokainen kommentti on yksi arpa.Arvonta päättyy 5.10.2025 klo 22.00. Voittajiin ollaan yhteydessä arvonnan päätyttyä.Mukit toimitetaan postitse ja pääsyliput sähköpostitse voittajille.Instagram/Facebook ei sponsoroi, suosittele tai hallinnoi tätä arvontaa. Arvonta järjestetään Boreal Kasvinjalostus Oy:n toimesta.Onnea arvontaan ja nähdään ensi viikolla Tampereella KoneAgriassa! – C-alueen osastolla C119!🤗
Traktorikynnön SM-kisat 2025 järjestetään Mäntsälässä 26.-27.9.2025. Tapahtuma on ensimmäisen kerran järjestetty Suomessa 1953, joten sillä on jo pitkät perinteet. Tänä vuonna olemme mukana mahdollistamassa tapahtumaa.🚜 #borealkasvinjalostus
Kuukauden päästä nähdään Tampereella!KoneAgria järjestetään 9.–11.10., ja meidät löydät osastolta C119.Tule tutustumaan lajikkeisiimme ja juttelemaan kasvinjalostajiemme kanssa tulevan kasvukauden kuumimmista uutuuksista! 🌱🤠Ps. Mikä on sun suosikkiboreal-lajike tämän kasvukauden tähtikaartista? Kommentoi ja kerro meille, miten sun kasvukausi onnistui! 👇#koneagria #borealkasvinjalostus #rakkaudestalajikkeisiin #kylväkotimaista
Vehmaalainen Aki Vuori kävi tänään noutamassa Jokioisilta Borealin siemenkeskukselta uutuussyysvehnä BOR Leivon siemenet.🤠 Akilla on tänä vuonna ollut viljelyssä kuutta eri kevätkylvöistä Borealin lajiketta ja hän onkin innoissaan kun saa täydentää lajikekokonaisuuttaan kotimaisella syysvehnällä.🇫🇮 Talvenkestävä, aikainen ja satoisa BOR Leivo nostaa syysvehnien leivontalaadun uudelle tasolla.🍞BOR Leivolla on korkea sakoluku, erinomainen sitkon laatu ja sen jauhoista tehty taikina kestää hyvin vaivausta ja venytystä👨🍳 #rakkaudestalajikkeisiin #kylväkotimaista #borealkasvinjalostus