Vilja-alan yhteistyöryhmä julkaisi lajikkeellisen DON-toksiinitaulukon teollisuuden viljanvastaanottonäytteistä. Taulukko sisältää tuloksia eri toimijoilta saaduista näytteistä lajikkeittain. DON-toksiinin kertyminen kauraan on monen tekijän summa, jossa lajike on yksi osatekijä. Merkittävin tekijä on ympäristö, kuten kasvukauden sää ja pellon sijainti. DON-toksiinin kertymistä täysin kestäviä lajikkeita ei ole, toisin sanoen jokainen lajike on altis tietyissä olosuhteissa.
Viljanvastaanottotietojen käyttäminen lajikevertailuun on haastavaa. Haasteita ovat poikkeavat näytemäärät eri lajikkeilla, lajiketiedon sekoittuminen alueelliseen DON-tilanteeseen ja viljelijöiden käyttämiin viljelytekniikoihin sekä viljelyalueiden ympäristötekijät. Pieni näytemäärä on satunnaisotos ympäristötekijöitä, ei lajiketietoa. Lajikkeen viljelyalueen painotus vääristää tuloksia. Esimerkiksi vuonna 2024 Luukaksen näytteistä 34/46 tuli Pohjois-Pohjanmaalta tai Satakunnasta, jotka olivat erityisen pahoja punahomealueita. Nellan näytteet tulivat enemmän muualta, mikä vaikuttaa lajikkeiden arvoihin taulukossa. Borealin näkemyksen mukaan Luukas on kestävämpi kuin Nella, mikä ei käy ilmi taulukosta.
Vertailu eri aikaisuusluokittain on myös haastavaa, koska myöhäisillä lajikkeilla suurin osa näytteistä tulee etelästä, jossa DON-toksiiniriski on pienempi. Pidempi kasvuaika lisää riskiä pohjoisessa, kun puintiaika myöhästyy. Borealin mukaan ero oranssien ja vihreiden lajikkeiden välillä ei ole niin merkittävä kuin VYRin DON-taulukko esittää.
Vaikka tilanne on tiettyjen vuosien osalta haastava, se ei ole toivoton. Vähemmän herkkiä lajikkeita on olemassa, kuten Perttu, joka erottui mm. Pohjois-Pohjanmaalla alhaisemmalla toksiiniriskillä. Borealin lajikkeista myös Inka on ollut hyvä sekä Borealin omissa kokeissa, että viljanvastaanotoissa. Boreal on testannut usean vuoden ajan lajikkeidensa DON-kestävyyttä omalla tautitartutuskentällään. Ensi kesänä myös Luke organisoi DON-tartutuskentän Ruukkiin ja Jokioisille.
Muista nämä, kun haluat vähentää punahomeriskiä: pidä pelto hyvässä kasvukunnossa, käytä peitattua siementä, harkitse tautiruiskutusta, pyri puimaan ajallaan, älä seisota satoa kärryssä ja kuivaa ja esipuhdista sato hyvin. Luomuviljelijöille samat ohjeet ilman kemiaa, ja erityisesti luomussa on tärkeää miettiä monipuolinen viljelykierto. Katkaise tautipaine viljelemällä muuta kuin viljaa.
LisätietoaBoreal Kasvinjalostus OyHanna Haikka050 376 6737hanna.haikka(at)boreal.fi
Huolellisesti valittu jakeluverkostomme kattaa koko maan. Suomessa on yli 400 Borealin lajikkeiden siementä toimittavaa myyntipistettä.Tutustu yhteistyökumppaneidemme edustuslajikkeisiin!
Tänään Isossakyrössä Borealin lajikeruuduilla. Nähdään kohta! #rakkaudestalajikkeisiin #kylväkotimaista #
🌾 Perjantaina Liedossa luvassa lajikeuutuuksia, koneita ja käytännön viljelyasiaa!Tule tutustumaan Borealin esittelyruutuihin ja näe, miltä tämän päivän sekä tulevaisuuden lajikkeet näyttävät käytännössä pellolla. Kasvinjalostajat ovat paikalla kertomassa lajikkeiden viljelystä, ominaisuuksista ja kokemuksista niin koeruuduilta kuin käytännön viljelyksiltä.🚜 Mukana tapahtumassa myös Turun Konekeskus: ✅ Rauch Axis M 30.2 EMC -täsmälevitin✅ Massey Ferguson 6S180 -traktori✅ Horsch Leeb 6LT -kasvinsuojeluruisku 30 m puomistolla työnäytöksessä☕ Tarjolla kahvia ja pientä purtavaa.📍 Tule hakemaan vinkkejä tulevaan satokauteen, vaihtamaan ajatuksia kollegoiden kanssa ja tutustumaan uutuuksiin.👉 Lisätiedot ja ilmoittautuminen bion linkistä!#rakkaudestalajikkeisiin #kylvakotimaista
Ensi viikolla Pohjanmaalla tapahtuu!🤩Boreal lajikeruudut & Aimo annos erikoiskasveja 29.7. Yhteistyössä @transfarmoy @carawayfinland @pyhajarviinstituutti Lapua ja Vöyri klo 12-16 Kuminan – ja Öljyhampun viljelykokeiden merkeissä. Päivä huipentuu Isossakyrössä Ikolan Maatilalla klo 16.30 alkavassa Borealin lajikkeiden esittelykenttätilaisuudessa. 🌾 Kaikilla kolmella esittelypaikalla vierailleiden kesken arvotaan Wile 200 -viljankosteusmittari (arvo 620 € sis. Alv). Arvonta suoritetaan Ikolan Maatilalla tilaisuuden päätteeksi. @wilefinland Ei etukäteisilmoittautumista, tervetuloa!🤠Kumina ja kaverit -hanke on saanut tukea EU:n maaseuturahastosta.
Viikko täynnä tapahtumia ja mahtavia asiakaskohtaamisia!Tiistaina olimme mukana Pelto-Paturin pellonpiennartapahtumassa, jossa Borealin lajikkeet olivat esillä niin ruuduilla kuin pelloillakin.Keskiviikkona oli vuorossa oma tapahtumamme Marttilassa. Suuret kiitokset kaikille vierailijoille sekä näytteilleasettajille! Tapahtuman kantavana teemana olivat lajikkeemme sekä peltojen kasvukuntoon liittyvät teemat. Päivään mahtui paljon hyviä keskusteluja ja oivalluksia. Torstaina olimme mukana Junttilan Tilan peltopäivillä Sastamalassa, jossa käytiin myös hyviä keskusteluita ja mukavia kohtaamisia lajikeruuduilla.Perjantaina olimme mukana Siementila Salon peltopäivillä Mellilässä sekä Junttilan Tilan peltopäivillä Jalasjärvellä. Keskusteluja käytiin niin kasvukauden kuulumisista kuin tulevista syysviljan kylvöistä.Kiitos kaikille tapahtumien järjestäjille sekä tapahtumissa ständillämme ja lajikeruuduilla vierailleille! Nähdään taas tulevan viikon tapahtumissa🌾#rakkaudestalajikkeisiin #kylvakotimaista