Ensimmäisten viljelykokemusten perusteella aikainen kaksitahoinen Maire-ohra on juuri sellainen, kun lajikekokeet antavat odottaa: kasvuaikaansa nähden poikkeuksellisen satoisa, isojyväinen ja tietynlaista huolenpitoa vaativa.
Ensimmäiset viljelijäkokemukset kasvuajaltaan aikaisesta MaireBOR-ohrasta ovat kuivalta kesältä 2023, jolloin kysyimme 12 viljelijältä, millaiselta lajikkeelta kaksitahoinen Maire vaikuttaa.
Vastaajien lohkot sijaitsivat eri puolilla Mairen suositeltavaa viljelyaluetta, joka ulottuu Pohjois-Pohjanmaan suotuisille alueille asti. Aikaisuuden ja satoisuuden yhdistelmä on voimakkaasti versovassa Mairessa poikkeuksellinen.
”Oli yllättävän satoisa aikaiseksi kaksitahoiseksi ohraksi”, toteaa satakuntalainen viljelijä, joka pui Mairesta yli 6000 kg/ha.
”Vaikuttaa hyvältä ja on aikainen. Sopii kolmosvyöhykkeelle myös”, vakuuttaa viljelijä Pohjois-Karjalasta.
Useampi kyselyyn vastanneista viljelijöistä kiitteli Mairen kykyä pärjätä haastavissa oloissa. Vaikka Mairen korsi on lyhyehkö, kestää se melko hyvin kuivuutta.
”Satotaso oli hyvä, vaikka olosuhteet olivat huonoimmat 30-vuotisen urani aikana”, kertoo uusimaalainen viljelijä.
”Kesti hyvin poutaa ja sadetta”, iloitsee pohjoiskarjalalainen viljelijä.
”Haastavalla vuodella keskimääräistä parempi sato”, toteaa Mairea Varsinais-Suomessa viljellyt.
Valtaosassa vastaajien lohkoista maalajina oli ollut multava tai runsasmultainen savi- tai hiesumaa, jonka PH-luokka oli lähellä neutraalia. Kasvunsääteitä oli käyttänyt alle puolet viljelijöistä. Hieman yli puolet oli havainnut kasvustossa lakoa. Viljelykokemusten perusteella Mairelle voi edelleen suositella kasvunsäädekäsittelyä tai useampia silloin, kun olosuhteet ovat otolliset runsaalle versonnalle.
Mairen jyvä on iso, tärkkelyspitoisuus suuri ja hehtolitrapaino korkeahko, mikä mahdollistaa sadon monipuolisen käytön.
”Siemen oli kuin sepeliä, tsp liki 60 g.”
”Jäi tuntuma, että tässä olisi oiva aikaisen pään mallasohra. Tautitorjunta jäi märkyyden ja kiireen takia ajamatta ja silti jyväkoko/lajite silmämääräisesti todella hyvä.”
”Mairessa vaikuttaa olevan hyvältä lajikkeelta vaadittavat ominaisuudet. Kasvuaikaan nähden satotaso erinomainen ja jyvän laatu myös”, summaa kaakkoissuomalainen viljelijä Mairen ominaisuudet.
Tutustu Mairen lajikeominaisuuksiin tarkemmin
Huolellisesti valittu jakeluverkostomme kattaa koko maan. Suomessa on yli 400 Borealin lajikkeiden siementä toimittavaa myyntipistettä.Tutustu yhteistyökumppaneidemme edustuslajikkeisiin!
✨ARVONTA – VOITA LIPUT KONEAGRIAAN✨Vuoden tärkein maa- ja metsätalousalan ammattitapahtuma KoneAgria järjestetään jälleen Tampereella 9.-11.10.2025.Olemme mukana C-alueella osastolla C119.Tule paikalle moikkaamaan Borealin asiantuntijoita ja keskustelemaan kuluneesta kasvukaudesta sekä kevään lajikevalinnoista!🌱Arvomme kahdelle voittajalle messupaketin, joka sisältää* 2 pääsylippua KoneAgriaan* 2 Boreal mukiaNäin osallistut: 👉🏼 Seuraa tätä tiliä👉🏼 Tykkää tästä julkaisusta👉🏼 Tägää kommentteihin kenet ottaisit mukaan messuille. Jokainen kommentti on yksi arpa.Arvonta päättyy 5.10.2025 klo 22.00. Voittajiin ollaan yhteydessä arvonnan päätyttyä.Mukit toimitetaan postitse ja pääsyliput sähköpostitse voittajille.Instagram/Facebook ei sponsoroi, suosittele tai hallinnoi tätä arvontaa. Arvonta järjestetään Boreal Kasvinjalostus Oy:n toimesta.Onnea arvontaan ja nähdään ensi viikolla Tampereella KoneAgriassa! – C-alueen osastolla C119!🤗
Traktorikynnön SM-kisat 2025 järjestetään Mäntsälässä 26.-27.9.2025. Tapahtuma on ensimmäisen kerran järjestetty Suomessa 1953, joten sillä on jo pitkät perinteet. Tänä vuonna olemme mukana mahdollistamassa tapahtumaa.🚜 #borealkasvinjalostus
Kuukauden päästä nähdään Tampereella!KoneAgria järjestetään 9.–11.10., ja meidät löydät osastolta C119.Tule tutustumaan lajikkeisiimme ja juttelemaan kasvinjalostajiemme kanssa tulevan kasvukauden kuumimmista uutuuksista! 🌱🤠Ps. Mikä on sun suosikkiboreal-lajike tämän kasvukauden tähtikaartista? Kommentoi ja kerro meille, miten sun kasvukausi onnistui! 👇#koneagria #borealkasvinjalostus #rakkaudestalajikkeisiin #kylväkotimaista
Vehmaalainen Aki Vuori kävi tänään noutamassa Jokioisilta Borealin siemenkeskukselta uutuussyysvehnä BOR Leivon siemenet.🤠 Akilla on tänä vuonna ollut viljelyssä kuutta eri kevätkylvöistä Borealin lajiketta ja hän onkin innoissaan kun saa täydentää lajikekokonaisuuttaan kotimaisella syysvehnällä.🇫🇮 Talvenkestävä, aikainen ja satoisa BOR Leivo nostaa syysvehnien leivontalaadun uudelle tasolla.🍞BOR Leivolla on korkea sakoluku, erinomainen sitkon laatu ja sen jauhoista tehty taikina kestää hyvin vaivausta ja venytystä👨🍳 #rakkaudestalajikkeisiin #kylväkotimaista #borealkasvinjalostus