Ensimmäisten viljelykokemusten perusteella aikainen kaksitahoinen Maire-ohra on juuri sellainen, kun lajikekokeet antavat odottaa: kasvuaikaansa nähden poikkeuksellisen satoisa, isojyväinen ja tietynlaista huolenpitoa vaativa.
Ensimmäiset viljelijäkokemukset kasvuajaltaan aikaisesta MaireBOR-ohrasta ovat kuivalta kesältä 2023, jolloin kysyimme 12 viljelijältä, millaiselta lajikkeelta kaksitahoinen Maire vaikuttaa.
Vastaajien lohkot sijaitsivat eri puolilla Mairen suositeltavaa viljelyaluetta, joka ulottuu Pohjois-Pohjanmaan suotuisille alueille asti. Aikaisuuden ja satoisuuden yhdistelmä on voimakkaasti versovassa Mairessa poikkeuksellinen.
”Oli yllättävän satoisa aikaiseksi kaksitahoiseksi ohraksi”, toteaa satakuntalainen viljelijä, joka pui Mairesta yli 6000 kg/ha.
”Vaikuttaa hyvältä ja on aikainen. Sopii kolmosvyöhykkeelle myös”, vakuuttaa viljelijä Pohjois-Karjalasta.
Useampi kyselyyn vastanneista viljelijöistä kiitteli Mairen kykyä pärjätä haastavissa oloissa. Vaikka Mairen korsi on lyhyehkö, kestää se melko hyvin kuivuutta.
”Satotaso oli hyvä, vaikka olosuhteet olivat huonoimmat 30-vuotisen urani aikana”, kertoo uusimaalainen viljelijä.
”Kesti hyvin poutaa ja sadetta”, iloitsee pohjoiskarjalalainen viljelijä.
”Haastavalla vuodella keskimääräistä parempi sato”, toteaa Mairea Varsinais-Suomessa viljellyt.
Valtaosassa vastaajien lohkoista maalajina oli ollut multava tai runsasmultainen savi- tai hiesumaa, jonka PH-luokka oli lähellä neutraalia. Kasvunsääteitä oli käyttänyt alle puolet viljelijöistä. Hieman yli puolet oli havainnut kasvustossa lakoa. Viljelykokemusten perusteella Mairelle voi edelleen suositella kasvunsäädekäsittelyä tai useampia silloin, kun olosuhteet ovat otolliset runsaalle versonnalle.
Mairen jyvä on iso, tärkkelyspitoisuus suuri ja hehtolitrapaino korkeahko, mikä mahdollistaa sadon monipuolisen käytön.
”Siemen oli kuin sepeliä, tsp liki 60 g.”
”Jäi tuntuma, että tässä olisi oiva aikaisen pään mallasohra. Tautitorjunta jäi märkyyden ja kiireen takia ajamatta ja silti jyväkoko/lajite silmämääräisesti todella hyvä.”
”Mairessa vaikuttaa olevan hyvältä lajikkeelta vaadittavat ominaisuudet. Kasvuaikaan nähden satotaso erinomainen ja jyvän laatu myös”, summaa kaakkoissuomalainen viljelijä Mairen ominaisuudet.
Tutustu Mairen lajikeominaisuuksiin tarkemmin
Huolellisesti valittu jakeluverkostomme kattaa koko maan. Suomessa on yli 400 Borealin lajikkeiden siementä toimittavaa myyntipistettä.Tutustu yhteistyökumppaneidemme edustuslajikkeisiin!
Tällä viikolla Isossakyrössä saatiin kylvettyä yhteensä 4600 ruutua. ☑️🌱Lajeina olivat kaura, kevätvehnä sekä moni- ja kaksitahoinen ohra.Tavallisimpaan 7 m²:n ruutuun kylvetään noin 3500 siementä.🤠 #rakkaudestalajikkeisiin #kylväkotimaista
Toni Lindqvistin syysvehnä Turanus on lähtenyt mainioon kasvuun.📈Vielä kun vettä tulee taivaalta niin korkea satopotentiaali on taattu🌧️Turanus on aikainen, erittäin talvenkestävä ja laadukas leipävehnä, jonka valkuaissato on syysvehnien kärkeä. Vihneellinen lajike.#Rakkaudestalajikkeisiin #syysvehnä
Haemme Jokioisille kasvinjalostajaa vakituiseen työsuhteeseen.Parhaat edellytykset tehtävän hoitamiseen antavat esimerkiksi soveltuva korkeakoulututkinto (esim. agronomia, kasvinviljelytiede, genetiikka, bioteknologia), kokemus koesuunnittelusta ja/tai laboratoriotyöstä sekä hyvät yhteistyö- ja viestintätaidot.Lue lisää ja hae paikkaa boreal.fi/ajankohtaista/rekry-kasvinjalostaja
Boreal Kasvinjalostus aloitti kevään kylvöt tänään Liedossa ja Jokioisissa.🌱Kevätkylvöisten koeruutujen kylvömäärä Borealin koekenttätoiminnan pelloilla on tänä vuonna yhteensä noin 32 000 kpl, joten vielä on edessä useampi kylvöpäivä🤠 #rakkaudestalajikkeisiin #kylväkotimaista #borealkasvinjalostus