Luottamus kotimaiseen kasvinjalostukseen sai iittiläisen maatilayrittäjä Antti Tuomalan kylvämään viime keväänä SylvesterBOR-ohraa pelloilleen ensimmäistä kertaa. Myös viljelijäkollegoilta kuullut kehut vaikuttivat päätökseen kokeilla myöhäistä uutuuslajiketta.
– Kun on suomalaisiin kasvuolosuhteisiin ja ilmastoon jalostettu lajike, niin ne ovat olleet aika luotettavia, Tuomala perustelee.
Tuomalan tila on 30 lypsävän karjatila, joka tuottaa lisäksi suurimokauraa sekä viljojen ja nurmen siementä. Peltoa tilalla on yhteensä 130 hehtaaria. Monitahoinen Sylvester on jalostettu rehu- ja tärkkelysohraksi, mutta Tuomala kasvatti sitä siemenviljaksi pakkaamoille.
Sylvester-ohraa kylvettiin viime keväänä toukokuun puolivälissä noin 20 hehtaarin alalle multavalle hiuesavimaalle, joka on Iitin alueella tyypillinen maalaji. Lohkot oli edellisenä syksynä kynnetty ja kertaalleen muokattu. Tuomala suosii muokkaamista, koska se hillitsee kasvitautien esiintymistä ja vähentää kasvinsuojeluruiskutusten tarvetta.
– Alueelle osui keväällä 60–70 millin sadekuuroja, mutta pelto kesti hyvin. Jos maa olisi ollut kevytmuokattu, satoa tuskin olisi tullut, vaan vesi olisi tappanut siemenen, hän arvioi.
Sylvester-ohra sieti hyvin myös heinäkuun kuivan jakson. Tuomala on havainnut, että pitemmän kasvukauden vaativat lajikkeet ovat turvallisia viljellä, koska ne selviävät yleensä hyvin kuivuudesta.
– Aikaisilla lajikkeilla on etunsa, mutta niissä on aina riski, että jyväkoko jää pieneksi. Myöhäisten lajikkeiden hehtolitrapainot ovat keskimäärin isompia, hän analysoi.
Sylvester-ohraa korjattiin syksyllä satoa 5,5-6 tonnia hehtaarilta, joiltain lohkoilta vähän vaatimattomammin. Siemenviljan laatua ei ole vielä analysoitu, mutta Tuomala arvioi, että itävyys on kohdillaan. Hän on satoon tyytyväinen.
– Voi sanoa, että hyvä sato tuli. Sylvester-ohrasta on onnistuttu jalostamaan isojyväinen ja hehtolitrapainoltaan hyvä monitahoinen ohralajike, Tuomala toteaa.
Teksti: Minna NurroJuttu on julkaistu alun perin Maatilan Pellervossa nro 2/2023.
SylvesterBOR-ohra
Katso lajiketiedot tarkemmin
Huolellisesti valittu jakeluverkostomme kattaa koko maan. Suomessa on yli 400 Borealin lajikkeiden siementä toimittavaa myyntipistettä.Tutustu yhteistyökumppaneidemme edustuslajikkeisiin!
Tällä viikolla Jokioisissa kylvettiin öljykasviruutuja Ilmavoimien harjoituksen kupeessa 🛬🤠🌱Ilmassa nähtiin muun muassa Italian ilmavoimien F-35B -hävittäjiä – ja maassa uutta öljykasvimateriaalia 👀Ehkäpä joukossa myös tuleva öljykasvilajike? 🤠#rakkaudestalajikkeisiin #kylväkotimaista
KISA / ARVONTAMinkälainen nimi sopisi viljelyvarmalle lajikkeelle?Ehdota nimeä Borealin lajikkeelle ja voit voittaa:🎁 200 € lahjakortin Puuiloon parhaasta nimestä🎁 Lisäksi kaikkien osallistujien kesken arvotaan 2 kpl 50 € lahjakortteja PuuiloonNäin osallistut:– Seuraa @borealkasvinjalostus instagramissa– Tägää kaveri ja kommentoi nimiehdotuksesiKilpailun aika: [22.5–4.6.2026]Voittajiin ollaan yhteydessä vain tämän tilin kautta yksityisviestillä kilpailun päätyttyä. Emme koskaan pyydä pankki- tai korttitietoja linkkien kautta, joten varo huijaritilejä.Meta ei ole mukana kilpailussa eikä sponsoroi, suosittele tai hallinnoi sitä millään tavalla. Puuilo ei ole mukana arvonnassa eikä sponsoroi, suosittele tai hallinnoi sitä millään tavalla.💭 Tiesitkö, lajikkeiden nimeäminen on tarkoin säänneltyä ja valvottua. Lajikkeen nimen pitää olla erottuva jo olemassa olevista lajikenimistä. Lajikkeen nimi ei saa myöskään olla kuvaileva tai harhaanjohtava.Anna luovuuden kukkia 🌱#arvonta #kilpailu #lahjakortti
Borealin kasvinjalostaja Mika Isolahti kävi 7.5. tutustumassa Toni Lindqvistin BOR Leivo-syysvehnäkasvustoon Myrskylässä.🌾Toni on mukana KM-satokisassa BOR Leivolla. Kasvusto on talvehtinut erittäin hyvin ja päässyt hyvään vauhtiin. Ainoastaan sateen puute näytti olevan keskeisimpänä kovinta satopotentiaalia rajoittavana tekijänä. 💦#rakkaudestalajikkeisiin #kylväkotimaista #käytännönmaamies #satokisa
Tällä viikolla Isossakyrössä saatiin kylvettyä yhteensä 4600 ruutua. ☑️🌱Lajeina olivat kaura, kevätvehnä sekä moni- ja kaksitahoinen ohra.Tavallisimpaan 7 m²:n ruutuun kylvetään noin 3500 siementä.🤠 #rakkaudestalajikkeisiin #kylväkotimaista